Normy i standardy
Środki Ochrony Indywidualnej (ŚOI) firmy ASATEX AG
W Unii Europejskiej (UE) Rozporządzenie (UE) 2016/425 w sprawie środków ochrony indywidualnej reguluje testowanie i certyfikację środków ochrony indywidualnej (ŚOI), w tym również produktów firmy ASATEX AG. Zgodnie z tym rozporządzeniem, producenci ŚOI muszą zapewnić, że ich produkty spełniają odpowiednie wymogi dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa przed wprowadzeniem ich do obrotu.
ASATEX AG poddaje swoje ŚOI badaniom przez jednostki oceniające zgodność. Mogą to być niezależne instytuty badawcze lub jednostki oficjalnie uznane przez państwa członkowskie UE. Jednostki te przeprowadzają obszerne testy, oceny i kontrole, aby upewnić się, że ŚOI spełniają surowe wymogi rozporządzenia.
ASATEX AG zapewnia, że jej produkty ŚOI są prawidłowo certyfikowane i oznakowane przed wprowadzeniem na rynek. Pracodawcy są zobowiązani do wyboru ŚOI najlepiej dopasowanych do specyficznych warunków pracy oraz do zapewnienia ich prawidłowego użytkowania, konserwacji i wymiany w razie potrzeby. W ten sposób gwarantowana jest kompleksowa ochrona pracowników w różnych środowiskach pracy.
Kategorie środków ochrony indywidualnej (ŚOI)
Kategorie środków ochrony indywidualnej (ŚOI) stanowią istotną podstawę ochrony pracowników w różnych środowiskach zawodowych. ŚOI obejmują szeroką gamę środków ochronnych opracowanych w celu zapewnienia zdrowia i bezpieczeństwa osób pracujących w niebezpiecznych warunkach. Kategorie ŚOI są ustrukturyzowane według konkretnych zagrożeń i wymagań, odgrywając kluczową rolę w wyborze, użytkowaniu i pielęgnacji odpowiedniego sprzętu ochronnego.
Kategoria 1: Niska ochrona
Kategoria 1 środków ochrony indywidualnej (ŚOI) obejmuje środki ochronne przeznaczone do ochrony przed minimalnymi ryzykami i zagrożeniami. Ta kategoria dotyczy sytuacji, w których ryzyko odniesienia obrażeń jest uważane za minimalne. Obejmuje proste ŚOI, które są wygodne i łatwe w użyciu, nie wymagając specjalnych instrukcji ani szkoleń.
Kategoria 2: Średnia ochrona
Kategoria 2 środków ochrony indywidualnej (ŚOI) dotyczy sytuacji, w których mogą wystąpić umiarkowane ryzyka i zagrożenia. Ta kategoria obejmuje sprzęt ochronny oferujący wyższy stopień ochrony niż kategoria 1 i została opracowana dla środowisk pracy, w których ryzyko obrażeń nie jest ekstremalnie wysokie, ale mimo to pozostaje istotne.
Kategoria 3: Wysoka ochrona
Kategoria 3 środków ochrony indywidualnej (ŚOI) dedykowana jest ochronie przed poważnymi ryzykami i zagrożeniami, które mogą stanowić znaczne zagrożenie dla zdrowia lub nawet sytuacje zagrażające życiu użytkownika. Ta kategoria dotyczy środowisk pracy, w których mogą wystąpić szczególnie niebezpieczne warunki, takie jak ekstremalne ciepło, promieniowanie, skażenie chemiczne lub zagrożenia biologiczne.
Przegląd interaktywny: Zachęcamy do skorzystania z poniższego zestawienia, aby dowiedzieć się więcej o poszczególnych normach. Można wyszukiwać według norm, artykułów lub treści. Należy jednak wziąć pod uwagę, że są to informacje ogólne dotyczące norm. Prosimy pamiętać, że niektóre produkty uzyskują certyfikację danej normy dopiero w połączeniu z innymi, dodatkowymi normami. W razie pytań prosimy o kontakt z jednym z naszych doradców.
EN 343:2019
Odzież ochronna — Ochrona przed deszczem
EN 369
Odzież ochronna — Ochrona przed ciekłymi chemikaliami — Metoda badania: Odporność materiałów na przenikanie cieczy
EN 374
Rękawice chroniące przed niebezpiecznymi chemikaliami i mikroorganizmami
EN 374-1 Terminologia i wymagania eksploatacyjne
W normie DIN EN ISO 374-1 określono wymagania dotyczące rękawic chroniących przed niebezpiecznymi chemikaliami. Obowiązuje ona w połączeniu z normą podstawową DIN EN 420 (wymagania ogólne). Wyróżnia się łącznie trzy typy wydajności: Klasy typów: Typ A: Rękawica ochronna wykazuje odporność na permeację przez co najmniej 30 minut dla co najmniej 6 badanych chemikaliów. Typ B: Rękawica ochronna wykazuje odporność na permeację przez co najmniej 30 minut dla co najmniej 3 badanych chemikaliów. Typ C: Rękawica ochronna wykazuje odporność na permeację przez co najmniej 10 minut dla co najmniej 1 badanej chemikalii.EN 374-2 Rękawice chroniące przed niebezpiecznymi chemikaliami i mikroorganizmami Wyznaczanie odporności na penetrację
EN 374-3 Rękawice chroniące przed chemikaliami i mikroorganizmami Wyznaczanie odporności materiałów na permeację chemikaliów
EN 374-4 Rękawice chroniące przed chemikaliami i mikroorganizmami Wyznaczanie odporności na degradację przez chemikalia
EN 374-5 Rękawice chroniące przed niebezpiecznymi chemikaliami i mikroorganizmami
Norma opisuje terminologię i wymagania eksploatacyjne dotyczące zagrożeń powodowanych przez mikroorganizmy. Rozróżnia się tutaj dwa rodzaje: -> Rękawice chroniące przed bakteriami i grzybami -> Rękawice chroniące przed bakteriami, grzybami i wirusami Norma jest wyraźnie oznaczona na rękawicy piktogramem „ochrona przed mikroorganizmami”. W przypadku ochrony przed wirusami pod piktogramem umieszczony jest napis „VIRUS”. W tym przypadku sprawdzono szczelność na przenikanie bakteriofaga Phi-X174.EN 381
Odzież ochronna dla użytkowników ręcznych pilarek łańcuchowych
EN 388:2016 + [a.b.c.d.e.f]
Rękawice chroniące przed zagrożeniami mechanicznymi
Poziomy wydajności według EN 388
| Poziomy wydajności według EN 388 | Wskaźnik wydajności | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||
| a | ► Odporność na ścieranie: 0 do 4 (cykle) | < 100 | 100 | 500 | 2000 | 8000 | |
| b | ► Odporność na przecięcie: 0 do 5 (współczynnik) | < 1,2 | 1,2 | 2,5 | 5,0 | 10,0 | 20,0 |
| c | ► Odporność na rozdzieranie: 0 do 4 (niutony) | < 1,2 | 10 | 25 | 50 | 75 | |
| d | ► Odporność na przekłucie: 0 do 4 (niutony) | < 20 | 20 | 60 | 100 | 150 | |
| e | ► Odporność na przecięcie (TDM) według EN ISO 13997:1999: A do F (niutony) | 2 | 5 | 10 | 15 | 22 | 30 |
| f | ► Badanie ochrony przed uderzeniem: P | ||||||
EN 407:2004 + [a.b.c.d.e.f]
Ochrona przed zagrożeniami termicznymi
Poziomy wydajności według EN 407
| Kryteria badania według EN 407 | Poziomy wydajności | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | ||
| a | ► Zachowanie podczas palenia | Poziom 0 do 4 | ||||
| b | ► Ciepło kontaktowe | Poziom 0 do 4 | ||||
| c | ► Ciepło konwekcyjne | Poziom 0 do 4 | ||||
| d | ► Ciepło promieniowania | Poziom 0 do 4 | ||||
| e | ► Drobne rozpryski stopionego metalu | Poziom 0 do 4 | ||||
| f | ► Duże ilości stopionego metalu | Poziom 0 do 4 | ||||
EN 420
Ogólne wymagania dotyczące rękawic ochronnych
EN 421
Rękawice ochronne chroniące przed promieniowaniem jonizującym i skażeniami promieniotwórczymi
EN 455
Rękawice medyczne do jednorazowego użytku
455-1 - Szczelność
Pierwsza część (EN 455-1) dotyczy tego, czy rękawica jednorazowa jest szczelna. W tym celu do wybranych losowo rękawic wlewa się 1000 ml wody o temperaturze od 15 do 35 stopni Celsjusza na dwie do trzech minuty. Ta próba przepuszczalności wody jest przeprowadzana dwukrotnie. Najpierw, bezpośrednio po napełnieniu wodą, sprawdza się, czy woda wycieka z rękawicy. Po 2 do 3 minutach sprawdza się po raz kolejny, czy rękawica jednorazowa nadal jest szczelna. W ten sposób kontrolowana jest cała rękawica, z wyjątkiem ostatnich 4 cm przy krawędzi mankietu. Nieszczelność przy krawędzi mankietu jest mało problematyczna, ponieważ z zasady tylko dłonie lub palce mają kontakt z ewentualnie skażonymi powierzchniami i przedmiotami. Accepted Quality Level (= akceptowalny poziom jakości) musi w przypadku rękawic medycznych wynosić co najmniej 1.5 (AQL 1.5). Ten poziom jakości jest również testowany za pomocą odpowiedniej próby statystycznej.455-2: Właściwości fizyczne
W ramach drugiej części normy (EN 455-2) sprawdzane są fizyczne charakterystyki rękawicy. Zaliczają się do nich wymiary oraz odporność na rozrywanie rękawicy jednorazowej. Aby rękawica jednorazowa oficjalnie odpowiadała europejskiej normie 455, z każdej wyprodukowanej partii musi zostać pobranych do próby co najmniej 13 rękawic.455-3: Ocena biologiczna - puder, chemikalia, endotoksyny
Testy dotyczące trzeciej części europejskiej normy 455 (EN 455-3) informują o tym, czy i w jakim zakresie w rękawicy mogą znajdować się endotoksyny, puder, chemikalia oraz dające się wyekstrahować białka. Ta trzecia część EN 455 określa z jednej strony wartości graniczne dla chemikaliów, endotoksyn itp., których nie wolno przekroczyć, jeśli rękawica ma odpowiadać tej normie i tym samym zostać dopuszczona do użytku medycznego. Dodatkowo w EN 455-3 opisane są również odpowiednie procedury badawcze, na podstawie których producent lub właściwy kontroler powinien przetestować zawartość białek, chemikaliów i endotoksyn w rękawicy. Ponieważ rękawica po tych testach nie może być już sprzedana, nie każda pojedyncza rękawica jest sprawdzana, lecz próbki losowe.455-4: Termin ważności
Czwarta część EN 455 (EN 455-4) zajmuje się terminem ważności rękawic jednorazowych. Wynosi on z reguły pięć lat od daty produkcji. Aby móc podać realistyczny termin ważności już krótko po produkcji, najpierw przeprowadza się przyspieszone oznaczanie okresu trwałości. W tym celu w specjalnym piecu symuluje się starzenie rękawicy. Po tym procesie rękawica jednorazowa ma bardzo zbliżone, jeśli nie identyczne charakterystyki, jakie miałaby po trzech latach. Po tym przyspieszonym starzeniu rękawica jednorazowa jest ponownie sprawdzana pod kątem szczelności (EN 455-1) oraz odporności na rozrywanie (EN 455-2). Ponadto sprawdza się, czy rękawica jednorazowa nadal nadaje się do przewidzianego celu zastosowania. Jeśli rękawica przejdzie te trzy testy, można wstępnie stwierdzić, że jej trwałość wynosi trzy lata. To, czy rękawica jednorazowa ostatecznie zachowuje trwałość przez 5 lat, sprawdza się po upływie tego czasu ponownie na rękawicach, które faktycznie mają pięć lat. Tutaj również stosuje się testy EN 455-1 i EN 455-2 oraz weryfikację przydatności do celu zastosowania. W przypadku sterylnych rękawic jednorazowych sprawdza się dodatkowo, czy sterylne opakowanie po pięciu latach jest nadal nienaruszone. Termin ważności musi być dobrze widoczny na najmniejszej jednostce opakowaniowej, tj. na pudełku z rękawicami. Ważne jest, aby informacje o terminie ważności były czytelne nawet po pięciu latach. Ponadto konieczne jest, aby na pudełkach z rękawicami znajdowała się informacja o prawidłowym przechowywaniu. Odbywa się to zazwyczaj za pomocą prostych przedstawień graficznych (piktogramów).EN 511:2006
Rękawice chroniące przed zimnem
EN 531
Odzież ochronna – odzież chroniąca przed wysoką temperaturą i płomieniami
EN 1073
Odzież ochronna chroniąca przed skażeniami promieniotwórczymi
EN 1149
Odzież ochronna – Właściwości elektrostatyczne
EN 12477
Rękawice ochronne dla spawaczy
EN 12941
Sprzęt ochrony układu oddechowego - Urządzenia oczyszczające z wymuszonym przepływem powietrza wyposażone w hełm lub kaptur
EN 13034
Odzież chroniąca przed ciekłymi chemikaliami
EN 13758
Tekstylia – Właściwości ochronne przed słonecznym promieniowaniem ultrafioletowym
Klasyfikacja UPF według EN 13758
| Zakres UPF | Ochrona | Blokada UV | Klasy |
|---|---|---|---|
| 15 - 24 | Dobra | 93,3 - 95,8 % | 15, 20 |
| 25 - 39 | Bardzo dobra | 96,0 - 97,4 % | 25, 30, 35 |
| 40 - 50+ | Doskonała | 97,5 - 98+ % | 40, 45, 50, 50+ |
-> UPF (Ultraviolet Protection Factor) wskazuje, o ile dłużej użytkownik może być wystawiony na działanie słońca bez uszczerbku na zdrowiu skóry. -> UPF o wartości 50 oznacza, że tylko 1/50 promieni UV przenika przez tkaninę.
EN 14058
Odzież ochronna – Wyroby odzieżowe chroniące przed chłodem
Poziomy wydajności
-> a: Opór cieplny (wartość Rct) -> b: Przepuszczalność powietrza (opcjonalnie) -> c: Wodoszczelność (opcjonalnie) -> d: Izolacja termiczna mierzona na ruchomym/statycznym manekinie (opcjonalnie)Opór cieplny
Wartość Rct jest określana wspólnie dla wszystkich warstw odzieży. Wyróżnia się 3 klasy:| Klasa | Opór cieplny Rct (w m² · K/W) |
|---|---|
| Klasa 1 | 0,06 ≤ Rct < 0,12 |
| Klasa 2 | 0,12 ≤ Rct < 0,18 |
| Klasa 3 | 0,18 ≤ Rct < 0,25 |
-> Opór cieplny Rct mierzy właściwości izolacyjne tekstyliów. -> Od wartości Rct > 0,25 odzież zazwyczaj podlega normie EN 342 (ochrona przed zimnem).
Przepuszczalność powietrza (opcjonalnie)
Opcjonalnie odzież może zostać przetestowana pod kątem przepuszczalności powietrza. Wyróżnia się tutaj 3 klasy, w których mierzona jest przydatność produktu do określonych prędkości wiatru. Klasa 3 oferuje największą ochronę przed wiatrem.| Stopień ochrony | Prędkość wiatru (WG) |
|---|---|
| Klasa 1 | WG < 1 m/s |
| Klasa 2 | 1 m/s ≤ WG < 5 m/s |
| Klasa 3 | WG ≥ 5 m/s |
-> Przepuszczalność powietrza materiału określa, jak skutecznie blokowane są efekty wychłodzenia przez wiatr (windchill). -> Klasa 3 oferuje najwyższą ochronę przed silnym wiatrem i najskuteczniej zapobiega wychłodzeniu organizmu.
Wodoszczelność (opcjonalnie)
Również opcjonalne jest badanie wodoszczelności zgodnie z normą EN 14058. Wyróżnia się dwie klasy, przy czym klasa 2 oferuje najwyższą ochronę.| Klasa | Wodoszczelność (Wp w Pa) |
|---|---|
| Klasa 1 | 8.000 Pa ≤ Wp ≤ 13.000 Pa |
| Klasa 2 | Wp > 13.000 Pa |
-> Wartość Wp określa ciśnienie, jakie materiał wytrzymuje, zanim woda przeniknie do środka. -> Dla porównania: 10.000 Pa odpowiada w przybliżeniu słupowi wody o wysokości 1.000 mm. -> Klasa 2 oferuje znacznie wyższą odporność na deszcz i wilgoć z zewnątrz.
EN 14126
Odzież ochronna - Wymagania i metody badań dla odzieży chroniącej przed czynnikami infekcyjnymi
Podział typów ochrony (ochrona chemiczna)
| Typ | Opis | Odpowiednia norma |
|---|---|---|
| Typ 1a-B, 1b-B, 1c-B | Gazoszczelny (ochrona przed gazowymi i ciekłymi chemikaliami) | EN 943-1, EN 943-2 |
| Typ 2-B | Niegazoszczelny (ochrona przed pyłem, cieczami i oparami) | EN 943-1, EN 943-2 |
| Typ 3-B | Wodoszczelny (ochrona przed działaniem płynnych chemikaliów pod ciśnieniem) | EN 14605 |
| Typ 4-B | Nieprzepuszczający oprysków (ochrona przed płynnymi aerozolami) | EN 14605 |
| Typ 5-B | Pyłoszczelny (ochrona przed cząstkami stałymi unoszącymi się w powietrzu) | ISO 13982-1 |
| Typ 6-B | O ograniczonym stopniu szczelności na opryski (ochrona przed lekką mgłą natryskową) | EN 13034 |
-> Klasyfikacja typów pomaga w wyborze odpowiedniego kombinezonu w zależności od stanu skupienia zagrożenia. -> Przyrostek „-B” potwierdza dodatkowe badanie zgodnie z EN 14126 (ochrona przed czynnikami infekcyjnymi).
EN 14325
Odzież chroniąca przed chemikaliami – Metody badań i klasyfikacja właściwości materiałów, szwów, połączeń i zestawów
EN 14605:2005 + A1:2009
Odzież chroniąca przed ciekłymi chemikaliami
EN 14683:2019-10
Medyczne maski na twarz – Wymagania i metody badań
EN 16350
Rękawice ochronne – Właściwości elektrostatyczne
EN 17353
Odzież ochronna – Wyposażenie o intensywnej widzialności do sytuacji o średnim ryzyku
Typy wyposażenia według EN 17353
| Typ | Obszar zastosowania | Wymaganie |
|---|---|---|
| Typ A | Tylko przy świetle dziennym | Tylko materiał fluorescencyjny |
| Typ B | Tylko w ciemności | Tylko materiał retrorefleksyjny |
| Typ AB | Światło dzienne, zmierzch i ciemność | Materiał fluorescencyjny i retrorefleksyjny |
-> Oba typy są możliwe również jako kombinacja Typ AB. -> Działanie ostrzegawcze jest tutaj jednak niższe niż w przypadku normy wysokiego ryzyka EN ISO 20471.
Podział Typu B (Ciemność)
| Typ | Forma umieszczenia | Wizualizacja |
|---|---|---|
| B1 | Elementy wiszące swobodnie | Rozpoznawanie ruchu |
| B2 | Umieszczenie na kończynach | Rozpoznawanie ruchu |
| B3 | Umieszczenie na tułowiu i/lub kończynach | Rozpoznawanie sylwetki |
EN 61482
Prace pod napięciem – Odzież ochronna przed zagrożeniami termicznymi spowodowanymi łukiem elektrycznym
EN ISO 374
Rękawice chroniące przed niebezpiecznymi substancjami chemicznymi i mikroorganizmami
Część 1: Terminologia i wymagania eksploatacyjne (ISO 374-1:2016)
W normie DIN EN ISO 374-1 określono wymagania dotyczące rękawic chroniących przed niebezpiecznymi chemikaliami. Obowiązuje ona w połączeniu z normą podstawową DIN EN 420 (wymagania ogólne). Łącznie rozróżnia się trzy typy wydajności: -> Typ A: co najmniej 2. poziom wydajności wobec co najmniej sześciu chemikaliów badawczych z listy 18 substancji. -> Typ B: co najmniej 2. poziom wydajności wobec co najmniej trzech chemikaliów badawczych z listy 18 substancji. -> Typ C: co najmniej 1. poziom wydajności wobec co najmniej jednej substancji chemicznej z listy 18 substancji. Są one wyraźnie oznakowane na rękawicy piktogramem kolby Erlenmeyera w połączeniu z oznaczeniem typu. Pod piktogramem litery kodowe wskazują, na jakie substancje chemiczne rękawica została przetestowana. Ponadto w 2016 r. opublikowano normę EN ISO 374-1:2016 (Rękawice chroniące przed niebezpiecznymi substancjami chemicznymi i mikroorganizmami – Część 1: Terminologia i wymagania dotyczące ryzyka chemicznego). W związku z tym rozszerzono oznaczenia o litery M – T:Lista chemikaliów badawczych
| A Metanol | G Dietyloamina | M Kwas azotowy 65% |
| B Aceton | H Tetrahydrofuran | N Kwas octowy 99% |
| C Acetonitryl | I Octan etylu | O Woda amoniakalna 25% |
| D Dichlorometan | J n-Heptan | P Nadtlenek wodoru 30% |
| E Disiarczek węgla | K Wodorotlenek sodu 40% | S Kwas fluorowodorowy 40% |
| F Toluen | L Kwas siarkowy 96% | T Formaldehyd 37% |
Część 2: Wyznaczanie odporności na penetrację
Druga część normy (EN 374-2) dostarcza informacji o odporności rękawicy na penetrację chemikaliów. W tym celu rękawica poddawana jest testowi szczelności. Obejmuje on test szczelności wodnej i/lub test szczelności powietrznej. Rękawica zostaje napełniona powietrzem lub wodą, aby sprawdzić, czy dochodzi do wycieku środka wypełniającego. Przed nowelizacją normy europejskiej 374 ta wodoszczelność lub hermetyczność była oznaczana piktogramem zlewki.Część 3: Wyznaczanie odporności na permeację
Norma EN 374-3 od 2016 roku odsyła do normy EN 16523-1. Za pomocą opisanej w tej normie procedury testowej sprawdza się, jak długo rękawica chroniąca przed chemikaliami jest w stanie wytrzymać działanie co najmniej trzech różnych chemikaliów badawczych.Część 4: Wyznaczanie odporności na degradację
Ta część normy istnieje od 2014 roku i zajmuje się pytaniem, w jakim stopniu mechaniczno-fizyczne właściwości materiału zmieniają się w kontakcie z chemikaliami badawczymi (degradacja). W tej metodzie pomiarowej rękawica zostaje poddana godzinnemu, ciągłemu kontaktowi z jedną z 18 płynnych substancji chemicznych. Następnie sprawdza się, w jakim stopniu zmieniła się odporność na przebicie. Taki wynik jest istotny przede wszystkim dla tych użytkowników, którzy w pełni wykorzystują czasy przebicia lub chcą wielokrotnie używać rękawic.Część 5: Ryzyka związane z mikroorganizmami
Rozróżnia się dwa rodzaje rękawic chroniących przed mikroorganizmami: -> Rękawice chroniące przed bakteriami i grzybami -> Rękawice chroniące przed bakteriami, grzybami i wirusami Są one wyraźnie oznakowane na rękawicy piktogramem "ochrona przed mikroorganizmami". W przypadku ochrony przed wirusami, pod piktogramem umieszczony jest napis "VIRUS". W tym przypadku sprawdzana jest szczelność na przenikanie bakteriofaga Phi-X174.EN ISO 11393
Odzież ochronna dla użytkowników ręcznych pilarek łańcuchowych
EN ISO 11393-2 - Ochrona nóg
Ta część określa wymagania dotyczące ochrony nóg i definiuje trzy typy (lub wzory) odzieży chroniącej nogi, w zależności od rodzaju ochrony: -> Typ A (ochrona przednia): częściowo zakrywa każdą nogę (180°) plus dodatkowe 5 cm od wewnętrznej strony prawej nogi i 5 cm od zewnętrznej strony lewej nogi. Wkładka ochronna zaczyna się maksymalnie 5 cm od dolnej krawędzi nogawki i kończy 20 cm powyżej kroku. -> Typ B: opisuje ochronę zapewnianą przez nogawki antyprzecięciowe (nakładki). -> Typ C: w tym przypadku każda noga jest chroniona dookoła (360°) przez wkładki ochronne. Ochrona zaczyna się maksymalnie 5 cm od dolnej krawędzi nogawki i kończy się z przodu minimum 20 cm nad krokiem, a z tyłu minimum 50 cm poniżej pasa.EN ISO 11393-4 - Rękawice ochronne
W tej normie rozróżnia się dwa wzory: -> 1. Grzbiet dłoni (rękawica pięciopalcowa): co najmniej 110 mm szerokości i co najmniej 120 mm wysokości. -> 2. Grzbiet dłoni + 4 palce (rękawica z jednym palcem): co najmniej 110 mm szerokości i co najmniej 190 mm wysokości.EN ISO 11393-5 - Getry ochronne (ochraniacze nóg)
Getry ochronne służą do połączenia ochrony między stalowym podnoskiem buta ochronnego a powierzchnią ochrony nóg przed pilarką łańcuchową. Są one podzielone na 4 klasy, które zależą od prędkości łańcucha.| Klasa | Prędkość łańcucha |
|---|---|
| Klasa 0 (już niedopuszczalna) | 16 m/s |
| Klasa 1 | 20 m/s |
| Klasa 2 | 24 m/s |
| Klasa 3 | 28 m/s |
EN ISO 11393-6 - Ochrona górnej części ciała
Tutaj również rozróżnia się 2 typy konstrukcyjne. -> Typ 1: Na przedniej stronie rękawów wkładka ochronna musi pokrywać co najmniej 80% całkowitej powierzchni, a niechroniona powierzchnia rękawów nie może przekraczać 70 mm (mierząc od krawędzi rękawa). -> Typ 2: Ten typ odpowiada typowi 1, posiada jednak dodatkowo ochronę brzucha. Również tutaj obowiązują cztery wcześniej wymienione klasy.EN ISO 11611
Odzież ochronna do stosowania podczas spawania i w procesach pokrewnych
EN ISO 11612
Odzież ochronna – Odzież chroniąca przed wysoką temperaturą i płomieniem
Poziomy wydajności oddziaływania wysokiej temperatury
| Kod | Rodzaj ciepła / oddziaływania | Poziomy wydajności |
|---|---|---|
| A | Ograniczone rozprzestrzenianie się płomienia | A1, A2 |
| B | Ciepło konwekcyjne | B1 – B3 |
| C | Ciepło promieniowania | C1 – C4 |
| D | Rozpryski płynnego aluminium | D1 – D3 |
| E | Rozpryski płynnego żelaza | E1 – E3 |
| F | Ciepło kontaktowe | F1 – F3 |
-> Poziomy wydajności (od 1 do 4) wskazują, jak długo lub jak intensywnie materiał wytrzymuje dany rodzaj ciepła. -> Poziom 1 oznacza najniższą ochronę, poziom 3 lub 4 najwyższą ochronę. -> Warunkiem koniecznym do spełnienia normy jest zaliczenie testu oznaczonego literą A (rozprzestrzenianie się płomienia).
EN ISO 13688
Odzież ochronna – Wymagania ogólne
EN ISO 13982
Ochrona przed cząstkami stałymi (pyłoszczelność)
EN ISO 14116
Ochrona przed płomieniem
EN ISO 20344
Środki ochrony indywidualnej – Metody badania obuwia
EN ISO 20345
Środki ochrony indywidualnej – Obuwie bezpieczne
Klasy ochrony (kategorie)
| Klasa | Wymagania / Właściwości |
|---|---|
| SB | Standardowe obuwie z podnoskiem ochronnym |
| S1 | antystatyczne, podeszwa absorbująca energię (200 dżuli), zabudowana pięta |
| S2 | jak S1, z wodoodporną cholewką |
| S3 | jak S2, z podeszwą odporną na przebicie |
| S4 | jak S1, z wodoodporną cholewką wykonaną z materiału polimerowego |
| S5 | jak S4, ze stalową wkładką odporną na przebicie |
Opcjonalne oznaczenia dodatkowe
| A Antystatyczne | CI Izolacja spodu od zimna |
| E Absorpcja energii w części piętowej | HI Izolacja spodu od ciepła |
| FO Odporność podeszwy na węglowodory | WR Odporność całego obuwia na wodę |
| P Odporność na przebicie | WRU Przepuszczalność i absorpcja wody materiału cholewki |
| HRO Odporność spodów na kontakt z gorącym podłożem | M Ochrona śródstopia |
| CR Odporność na przecięcie | - |
Odporność na poślizg
-> SRA: Odporność na poślizg na podłożu ceramicznym pokrytym roztworem laurylosiarczanu sodu (SLS) -> SRB: Odporność na poślizg na podłożu ze stali pokrytym glicerolem -> SRC: Spełnione wymagania SRA i SRBEN ISO 20471
Odzież ostrzegawcza o intensywnej widzialności
Minimalna powierzchnia widocznego materiału (w m²)
| Materiał | Klasa 3 | Klasa 2 | Klasa 1 |
|---|---|---|---|
| Materiał tła | 0,80 m² | 0,50 m² | 0,14 m² |
| Materiał retrorefleksyjny | 0,20 m² | 0,13 m² | 0,10 m² |
| Materiał o połączonych właściwościach | n.d. | n.d. | 0,20 m² |
-> UWAGA: Klasa odzieży zależy od najmniejszej powierzchni widocznego materiału. -> Klasa 3 oferuje najwyższą zauważalność i jest wymagana przy pracach na drogach o dużej prędkości ruchu (V > 60 km/h).
EN ISO 21420
Rękawice ochronne – Wymagania ogólne i metody badań
EN ISO 27065
Wymagania dotyczące właściwości odzieży ochronnej dla użytkowników środków ochrony roślin oraz osób wykonujących prace następcze
Przegląd klas wydajności
| Klasa | Poziom ryzyka | Działanie ochronne i zastosowanie |
|---|---|---|
| C1 | Niskie ryzyko | Materiały i szwy wykazują minimalną odporność na przenikanie cieczy. Nie nadaje się do zastosowań ze stężonymi roztworami. |
| C2 | Średnie ryzyko | Materiał i szwy muszą wykazywać wyższe działanie ochronne niż w przypadku poziomu C1. Nie nadaje się do zastosowań ze stężonymi roztworami. |
| C3 | Wysokie ryzyko | Materiał i szwy wykazują minimalne działanie ochronne przed permeacją. Nadaje się do stosowania ze stężonymi i rozcieńczonymi roztworami. |
-> Wybór odpowiedniej klasy zależy w głównej mierze od stężenia stosowanych chemikaliów oraz czasu trwania kontaktu. -> C3 stanowi najwyższy poziom ochrony w ramach tej klasyfikacji.
ISO 14644
Pomieszczenia czyste i związane z nimi środowiska kontrolowane
IEC 61482-1-2
Odzież ochronna chroniąca przed zagrożeniami termicznymi spowodowanymi łukiem elektrycznym
Öko-Tex® Standard 100
Etykieta OEKO-TEX® STANDARD 100 oznacza, że wszystkie elementy artykułu zostały przebadane pod kątem zawartości substancji szkodliwych i są tym samym bezpieczne dla zdrowia. Obejmuje to na przykład nici, guziki i akcesoria.
Klasy produktów według przeznaczenia
W ramach OEKO-TEX® STANDARD 100 artykuły są grupowane zgodnie z ich przeznaczeniem i dzielone w następujący sposób:
| Klasa | Nazwa | Opis i przykłady |
|---|---|---|
| Klasa 1 | Produkty dla niemowląt | Produkty dla niemowląt i małych dzieci. Tutaj obowiązują najsurowsze wymagania i wartości graniczne. |
| Klasa 2 | Produkty mające bezpośredni kontakt ze skórą | Artykuły noszone bezpośrednio na skórze lub mające z nią kontakt na dużej powierzchni (np. bluzki, koszule, bielizna). |
| Klasa 3 | Produkty niemające bezpośredniego kontaktu ze skórą | Artykuły o minimalnym kontakcie ze skórą lub braku takiego kontaktu (np. kurtki, kamizelki). |
| Klasa 4 | Materiały wykończeniowe | Półprodukty lub akcesoria do celów wyposażenia wnętrz (np. obrusy, zasłony, tkaniny obiciowe). |
-> Wszystkie elementy muszą spełniać wymagane kryteria, aby produkt końcowy mógł otrzymać certyfikat.
-> Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.oeko-tex.com/en/our-standards/standard-100-by-oeko-tex